Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Bank Spółdzielczy w Parczewie umożliwia Posiadaczowi rachunku będącemu osobą fizyczną ustanowienie w formie pisemnej dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. Dyspozycja taka, umożliwia pisemne polecenie bankowi dokonania – po śmierci posiadacza rachunku – wypłaty z jego rachunku określonej kwoty pieniężnej, wskazanym przez niego osobom.

Dyspozycja na wypadek śmierci może zostać złożona przez Posiadacza rachunku do jego każdego indywidualnego rachunku: oszczędnościowo-rozliczeniowego, oszczędnościowego lub terminowej lokaty oszczędnościowej na rzecz małżonka, wstępnych, zstępnych lub rodzeństwa w określonej kwocie lub w określonych częściach ułamkowych.

Sposób wyliczenia maksymalnej kwoty podlegającej wypłacie z tytułu zapisu na wypadek śmierci określa ustawa Prawo bankowe. Kwota ta, bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa GUS za ostatni miesiąc przed śmiercią Posiadacza rachunku.

Jeżeli Posiadacz rachunku wydał więcej niż jedną Dyspozycję, a łączna suma Dyspozycji przekracza powyższy limit, Dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed Dyspozycją wydaną wcześniej.

Kwota wypłacona przez osobę uprawnioną na podstawie udzielonej na jej rzecz dyspozycji na wypadek śmierci nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.

Dodatkowe szczegółowe informacje na temat ustanowienia dyspozycji na wypadek śmierci dostępne są w placówkach Banku.